Aktualności
Masz pytanie?
zadzwoń do nas:
+48 601 742 490, +48 884 900 818
lub wypełnij formularz

Audiofilskie urządzenia sieciowe

AKTUALNOŚCI -Historia... » Audiofilskie urządzenia sieciowe

 Audiofilski serwer I-O Data Soundgenic HDL-RA4TB

Firma I-O Data została założona w 1976 roku w japońskim mieście Kanazawa. Dopowiedzmy, że w okresie Edo, Kanazawa (金沢) było siedzibą feudalnego klanu Maeda, drugiego pod względem wpływów w ówczesnej Japonii, zaraz za klanem Tokugawa. I-O Data jest jednym z większych producentów peryferiów komputerowych w tym kraju. Znany jest m.in. z niemal niezniszczalnych zewnętrznych dysków twardych. Wychodziły one bez szwanku z testów polegających na zrzuceniu ich z wysokości 122 cm (4 stóp). Znane i uznane są również transporty Blu-ray tej firmy.

W 2000 roku I-O Data zaprojektowała swój pierwszy odtwarzacz plików mp3, a w 2005 roku pierwszy serwer kompatybilny z DLNA. W 2012 roku ruszył projekt mający na celu wprowadzenie na rynek serwera plików audio. Dwa lata później prototyp został pokazany na tokijskiej wystawie Audio and Home Theater Exhibition. Prace nad gotowym produktem zajęły im dalsze dwa lata. W ich rezultacie powstał serwer i odtwarzacz plików audio w jednym, Fidata HFAS1-S10U. SOUNDGENIC jest pierwszym tego typu produktem sprzedawanym z logo I-O Data. Zmiana marki ma zasygnalizować inne podejście do produktu, w tym przypadku – znacznie niższą cenę końcową.

| SOUNDGENIC HDL-RA4TB

Czym nowe urządzenie jest i do czego służy? To proste – Soundgenic może być albo audiofilskim dyskiem NAS (w testowanej wersji o pojemności 4 TB), na którym będziemy gromadzili pliki muzyczne, albo transportem plików audio („renderer”) z wewnętrznym dyskiem HDD, do którego podłączamy zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy.

NAS | Najpierw kilka skrótów i ich rozwinięć. Chociaż wydaje si to skomplikowane, to takie nie jest, wystarczy sobie wyobrazić, że to podłączony do routera, podrasowany dysk zewnętrzny, na którym możemy gromadzić dowolne pliki muzyczne.

Bo z punktu widzenia producenta to przede wszystkim właśnie zewnętrzny dysk NAS (Network Attached Storage = zewnętrzny dysk twardy) z oprogramowaniem serwera Twonky Server 8. Jako NAS urządzenie pracuje w standardzie DLNA (Digital Living Network Alliance) z protokołem UPnP (Universal Plug-and-Play) i łączy się z siecią domową przez kabel LAN (Local Area Network; z wtykiem RJ-45). W nomenklaturze firmowej nosi nazwę „network audio server”. I dalej:

Urządzenie ma funkcję serwera multimediów dostosowaną do odtwarzania dźwięku, kompatybilną z USB-DAC, funkcję zgrywania płyt CD, zapewnia łatwe przechwytywania muzyki, przeznaczonej do odtwarzania i do archiwizacji.

Na wewnętrznym dysku HDD można zapisać pliki muzyczne, zarówno przez sieć ethernetową, jak i bezpośrednio z pendrajwa lub dysku twardego, podłączonych z tyłu urządzenia do jednego z dwóch portów USB typu A (płaskie).

 

4TB = 4194304 MB
Przyjmując, że zgrywamy płytę CD w WAV, która ma 700MB, to na dysku mieści się 5991 albumów WAV.
Zakładając, że jeden album we FLAC ma średnio 450MB to mamy 9320 albumów FLAC.

Jeśli przyjmiemy, że jeden plik  w DSD ma 218MB to zmieścimy 19239 plików DSD.
DSD128 jeden plik 436MB to wyjdzie 9619 plików.
DSD256 jeden plik 872MB to wyjdzie 4809 plików.
DSD512 jeden plik 1744MB to wyjdzie 2404 pliki.
Przy założeniu, że 1 utwór muzyczny ma 5:24 min, 2 kanały stereo.

Czyli wejdzie całkiem sporo :)

Transport | Drugim sposobem, w jaki możemy wykorzystać urządzenie I-O Data, jest potraktowanie go jako TRANSPORT PLIKÓW AUDIO. Do jednego z jego portów USB podłączamy wówczas przetwornik cyfrowo-analogowy z wejściem USB i otrzymujemy w ten sposób kompletny odtwarzacz plików audio z wbudowaną pamięcią masową (dysk HDD).

Urządzenie sterowane jest wówczas przez aplikację Fidata Music App, przeznaczoną zarówno na urządzenia z systemami operacyjnymi Android, jak i iOS (Apple). Dostępna jest we wszystkich sklepach z aplikacjami i jest darmowa. W tym trybie łącze ethernetowe służy głownie do sterowania urządzeniem. Można jednak za jego pomocą streamować (przesyłać) pliki audio z zewnętrznych dysków NAS.

Urządzenie SOUNDGENIC HDL-RA4TB http://media4home.com.pl/?874,i-o-data-soundgenic-hdl-ra4tb

rekomendujemy z przetwornikiem CHORD QUTEST http://media4home.com.pl/?817,chord-qutest

ZAPRASZAMY NA PREZENTACJE